Wycieczka w Pieniny z Tatr. Co zobaczyć?

Pobyt w Tatrach i Kościelisku można urozmaicić wycieczką w położone zaledwie godzinę drogi od willi, Pieniny. To jedno z piękniejszych polskich pasm górskich słynące z zachwycających krajobrazów, ciekawych szlaków, ale przede wszystkim przepływającego przez nie Dunajca i dwóch malowniczo położonych zamków: Zamku w Niedzicy i Zamku Czorsztyn.

Podpowiadamy, co warto zobaczyć i co można zrobić, wybierając się na wycieczkę w Pieniny z Kościeliska. Duża część atrakcji koncentruje się wokół Jeziora Czorsztyńskiego.

Atrakcje wokół Jeziora Czorsztyńskiego

Pierwszym przystankiem podczas wycieczki w Pieniny jest Jezioro Czorsztyńskie utworzone poprzez spiętrzenia wody na Dunajcu w 1997 roku. Wybudowana w Niedzicy zapora wodna znana pod nazwą Zapora Niedzica lub Zapora Czorsztyńska, choć powstała by chronić okolicę przed powodziami, jest dziś dużą atrakcją turystyczną. Ma długość 404 m i niemal 60 m wysokości. Po jej wybudowaniu na rzece Dunajec powstały dwa jeziora – Jezioro Czorsztyńskie, które w najgłębszym miejscu osiąga nawet 50 metrów głębokości i Jezioro Sromowickie.

Widok na jezioro Czorsztyńskie

Rejs Statkiem po Jeziorze Czorsztyńskim. Po Jeziorze Czorsztyńskim pływa kilka statków.

Przystań Harnaś oferuje rejsy widokowe statkiem będącym zarazem pływającą kawiarnią. Przystań znajduje się w Niedzicy Zamek u stóp Zamku. Statek Harnaś kursuje od maja do października o każdej pełnej godzinie.

Przystań Harnaś, 34 - 440 Czorsztyn, Mizerna 9, Więcej informacji pod numerem telefonu: +48 608 628 732 lub 18 27 50 121, https://www.jezioroczorsztynskie.com/rejs-widokowy.html

Z kolei z przystani Niedzica Zamek i Czorsztyn Zamek odpływają statki „Dunajec” i „Halny” wykonujące rejsy między zamkami. Rejsy odbywają się co 20 minut.

Po Jeziorze Czorsztyńskim pływają też gondole „Czorsztynianki” odpływają z Przystani Jędruś w Czorsztynie oferując zarówno rejsy pomiędzy statkami, jak i trasę dookoła jeziora. Przystań Jędruś, 34-440 Czorsztyn, ul. Krótka 6, tel. tel. kom. 509 438 985

Widok na Zamek Czorsztyn

Rowerem wokół Jeziora Czorsztyńskiego. Wokół jeziora działa kilka wypożyczalni rowerów.

Wokół Jeziora Czorsztyńskiego przebiega szlak rowerowy VeloCzorsztyn, który uchodzi za jeden z piękniejszych w Polsce. Niektórzy porównują go nawet do trasy wokół Jeziory Garda. Jego łączna długość to 38,5 km jeśli zdecydujemy się na pokonanie części szlaku główną drogą lub 27,5 km jeśli skorzystamy z transportu wodnego..

Część trasy można pokonać transportem wodnym kursującym pomiędzy zamkami w Niedzicy i Czorsztynie, ponieważ władze Pienińskiego Parku Narodowego nie zgodziły się na domknięcie pętli po terenie parku.

Widok na Zaporę Niedzicką lub Zaporę Czorsztyńską

Plaża Pieniny / Plaża Zamajerz

Jezioro Czorsztyńskie to także świetne miejsce na rekreację i kąpiele. Nad jeziorem, w miejscowości Niedzica, można znaleźć Plażę Pieniny (zwaną też Zamajerz) z kąpieliskiem strzeżonym. Wstęp na plażę jest bezpłatny, ale trzeba uiścić opłatę za parking. Na plaży znajdują się domki do wynajęcia, pole namiotowe, wypożyczalnia sprzętu wodnego, toalety, boisko do siatkówki oraz gastronomia i miejsce na ognisko.

Adres: Nad Zalewem, 34-441 Niedzica, plazapieniny.pl

Widok na Tatry z Jeziora Czorsztyńskiego

Skansen Osada Czorsztyn w Kluszkowicach / Osada Czorsztyn.

Na 17 hektarach nad wodami Jeziora Czorsztyńskiego na półwyspie w Kluszkowicach utworzono malowniczy skansen, do którego przeniesiono góralskie chaty, drewniane wille i pensjonaty z miejscowości znajdujące się pod wodami Jeziora Czorsztyńskiego. Prócz niewątpliwych zalet kulturowych i architektonicznych tego miejsca, obiekt zachwyca rozległymi panoramami. Widać stąd Gorce, Pieniny, Tatry oraz Babią Górę, a także dwa średniowieczne zamki Czorsztyn i Niedzicę.

Obiekt można zwiedzać bezpłatnie, adres: Stylchyn 1, Kluszkowice, osada.czorszyn.pl

Widok na Dunajec

Spływ z flisakami

Niewątpliwie, jedną z większych atrakcji w Pieninach, jest spływ przełomem Dunajca z Flisakami Pienińskimi. Tradycja spływania drewnianymi wąskimi łódkami sięga średniowiecza, kiedy właśnie w ten sposób spławiano Dunajcem towar. Walory turystyczne dostrzeżono na początku XIX wieku. Spływ Dunajcem jest bowiem niezwykle malowniczy, uchodzi za najlepszy sposób zwiedzania Pienińskiego Parku Narodowego i możliwość zobaczenia Przełomu Dunajca wyrzeźbionego w wapiennych skałach Pienin. To jedna z największych atrakcji turystycznych Europy.

Spływ rozpoczyna się w przystani flisackiej w Sromowcach Wyżnych lub na przystani w Sromowcach Niżnych. Na miejscu znajdują się kasy, toalety oraz restauracja. Tratwy płyną do Szczawnicy lub do Krościeńka. Spływ trwa od 2 do 3 godzin. Powrót na parking może odbywać się tratwą, pieszo, lub rowerem. Można też kupić bilet na spływ w jednym z biur turystycznych w Szczawnicy, które dowozi turystów na miejsce spływu ze Szczawnicy, do której docierają flisacy.

Spływy odbywają się od 1 kwietnia do 31 października. Adres: https://flisacy.pl/

Spływ Dunajcem z flisakami

Podziel się :)