Krótka i przystępna wycieczka w góry dla dzieci? - Jaskinia Dziura doliną ku Dziurze

Jaskinia Dziura i krótki spacer Doliną ku Dziurze to propozycja na krótki spacer jedną z mniej znanych tatrzańskich dolin. Widoki tutaj nie są co prawda tak spektakularne, a właściwie ich nie ma, bo szlak prowadzi wąską ścieżką przez las tuż nad Potokiem Ku Dziurze, ale i tak warto zaplanować odwiedzenie tego miejsca. Głównie za sprawą Jaskini Dziura, która znajduje się na końcu szlaku.

Start z wejścia do Doliny Strążyskiej i przejście Drogą pod Reglami

Żeby dojść do Jaskini Dziura, najlepiej zaparkować przy wejściu do Doliny Strążyska. Bardziej aktywni turyści z pewnością połączą wizytę w Dolinie ku Dziurze z przejściem położonymi tuż obok Dolinami Strążyska, czy Doliną Białego.
Jednak naszym zdaniem, nawet ten godzinny spacer, w którym Dolina ku Dziurze jest celem samym w sobie wart jest zachodu. Szczególnie, gdy wędrujemy z dziećmi.
Pierwsze kilkadziesiąt metrów trasy prowadzi czarnym szlakiem tzw. Drogą pod Reglami. Stojąc przodem do kasy TPN przy wejściu do Doliny Strążyska trzeba skierować się w lewo. Początkowo szlak wiedzie leśną kamienistą dróżką po drodze pokonując kilka mostków. W pewnym momencie drogowskaz informuje o możliwości odbicia do Doliny ku Dziurze w niebieski szlak. Ten szlak to szlak ślepy, doprowadzi nas tylko do Jaskini Dziura i nigdzie dalej, co znaczy, że wracać będziemy tą samą drogą.

wycieczka z dziećmina Kalatówki Tatry Polskie

Dolina ku Dziurze

Niebieski szlak wiodący do Jaskini Dziura łagodnie pnie się w górę. Dróżka jest wąska, praktycznie w 100% zacieniona. To idealne miejsce na spacer w gorące dni, bo panuje tu specyficzny mikroklimat, który pozwala odpocząć od upału. W dole szumi Potok ku Dziurze, a jedno ze zboczy jest dość strome.
Dolina ku Dziurze to jedna z mniejszych dolin Tatr Zachodnich. Ma 1600 metrów długości, z jednej strony ograniczona jest przez Sarnią Skałę, z drugiej Grześkówką, a z trzeciej przez Spaleniec.

wycieczka z dziećmina Kalatówki Tatry Polskie

Jaskinia Dziura

Jaskinia Dziura znajduje się na wysokości 1048 m n.p.m. Ostatnie podejście jest nieco strome, co jest dość kłopotliwe zimą. Kamienne stopnie prowadzące do wejścia do jaskini są oblodzone. Warto jednak się postarać, bo już samo wejście do jaskini jest niezwykle malownicze. I nawet jeśli nie zdecydujemy się na wejście do jaskini, warto je zobaczyć.
Sama jaskinia ma 180 metrów i można do niej wchodzić. Warto jednak pamiętać, że w środku jest zimno, bywa mokro, ślisko i ciemno. Jaskinia ku Dziurze bywa też nazywana Jamą Zbójecką za sprawą legendy, że to właśnie tutaj w XIX wieku wraz ze swoimi łupami ukrywał się zbój z Zakopanego, czyli Wojciech Mateja.

Wędrówki do Jaskini Dziura Doliną Ku Dziurze – informacje praktyczne

  • Najbliższy parking znajduje się przy wejściu do Doliny Strążyskiej przy końcu ul. Strążyska
  • Dolina ku Dziurze leży na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Wstęp do parku jest płatny: 3 zł (ulgowy), 6 zł (normalny). W sprzedaży są także bilety 7-dniowe: 15 zł (ulgowy), 30 zł (normalny). Bilety można kupić w kasie przy wejściu do Doliny Strążyska albo online (na wejściu na szlak jest tablica informacyjna z kodem QR).
  • Trasa z parkingu na ul Strążyskiej Doliną ku Dziurze do Jaskini Dziura w jedną stronę to 1,3 km, 156 m przewyższenia i 30 min marszu. Dojście tam i z powrotem to ok. 55 min marszu.
  • Trasa nie nadaje się dla wózków dziecięcych.
  • Na trasie nie ma schroniska, jedyna możliwość posilenia się lub skorzystania z WC to restauracja przy parkingu.
wycieczka z dziećmina Kalatówki Tatry Polskie

Podziel się :)