Trasa nieoczywista w Tatrach, którą spokojnie przejść mogą dzieci? Dolina Lejowa!

Dolina Lejowa to mniej znana tatrzańska dolina. Tu na szlaku jest zdecydowanie ciszej i przyjemniej niż na popularnych szlakach prowadzących Doliną Kościeliska, czy Chochołowską. Nie znaczy to jednak, że jest mniej ciekawie. Bywa niezwykle malowniczo! Dolina Lejowa jest też polecana jako miejsce podziwiania tatrzańskich krokusów. Trasa jest bardzo łagodna, a sama wędrówka to dobry pomysł na wycieczkę z dziećmi.

Dolina Lejowa może być celem samym w sobie i w takiej formie dziś ją polecamy. Choć może być też częścią dłuższej pętli, w której połączymy wycieczkę z przejściem Doliną Chochołowską lub Kościeliska, bo Dolina Lejowa znajduje się pomiędzy nimi.

Dolina Lejowa to największa dolina reglowa w polskich Tatrach. Ma niemal 5 km długości. Według statystyk Tatrzańskiego Parku Narodowego jest najrzadziej uczęszczana spośród wszystkich tatrzańskich dolin, na co wpływ ma fakt, że nie ma tu spektakularnych widoków, a początkowo dolina jest mocno rozjechana przez pojazdy leśne. Mimo to, polecamy ją osobom, które szukają w górach

wycieczka z dziećmina Kalatówki Tatry Polskie

Dojście Drogą pod Reglami

Pierwsze kilkaset metrów trasy do Doliny Lejowej prowadzi zielonym szlakiem, czyli Drogą pod Reglami. Wbrew pozorom na tym odcinku droga jest dość urozmaicona. Bywa wąska i trzeba przeprawić się przez wąski mostek przez potok.

Wejście do Doliny Lejowej

W pewnym momencie, gdy szlak przekracza strumień drewnianym mostkiem kierując się w stronę Doliny Chochołowskiej, skręcamy w lewo, w żółty szlak turystyczny tuż obok skały zwanej „Między Ściany”. Dolina Lejowa to miejsce, w którym można uprawiać wspinaczkę skałkową. Są tu krótkie i łatwe trasy idealnego dla początkujących.

My jednak idziemy leśną drogą, by rozkoszować się ciszą i tatrzańską przyrodą. W Dolinie Lejowej spotkać można krokusy, które przywiodły nas do tego miejsca. Trasa wiedzie szeroką leśną ścieżką w świerkowo-jodłowym lesie. W zależności od pory wizyty, trasa może być „rozjechana” przez ciągniki, bo na terenie Doliny Lejowej prowadzone są roboty leśne.

Wędrówka nie jest trudna, bo podejście jest łagodne. Wycieczkę urozmaica szumiący Lejowy Potok oraz mostki, którymi go przekraczamy. Lejowy Potok łagodnie wylewa się na okoliczne łąki stanowiąc idealne orzeźwienie podczas wycieczek w pogodne dni.

Szlak prowadzi tuż obok Jaworzyny Lejowej i doliny Huty Lejowe, na których odbywa się kulturowy wypas owiec. A malowniczo położona bacówka jest ciekawym przystankiem na trasie.

Polana Huty i Bacówka

Polana Huty znajdująca się na wysokości 990-1045 m n.p.m. To miejsce, w którym niegdyś istniały piece, które przetapiały rudy żelaza wydobywane w tatrzańskich kopalniach zwanych Lejowymi Baniami.

wycieczka z dziećmina Kalatówki Tatry Polskie

Wędrówka do Doliny Lejowej – informacje praktyczne


  • Najbliższy parking znajduje się naprzeciwko Zajazdu Józef w Kościelisku
  • Dolina Lejowa leży na terenie Wspólnoty Leśnej Uprawnionych Ośmiu Wsi.
  • Tatrzańskiego Parku Narodowego. Wstęp do parku jest płatny: 3 zł (ulgowy), 6 zł (normalny). W sprzedaży są także bilety 7-dniowe: 15 zł (ulgowy), 30 zł (normalny). Bilety można kupić w kasie przy wejściu do Doliny Strążyska albo online (na wejściu na szlak jest tablica informacyjna z kodem QR).
  • Trasa z parkingu przy Zajeździe Józef do Polany Huty w Dolinie Lejowej to 2,6 km, 115 m przewyższenia. Dojście tam i z powrotem zajmuje ok. 1 godziny i 30 minut.
  • Możemy też odwiedzić Dolinę Lejową wracając z Doliny Kościeliska (pętla: 8,3 km, 2 godziny 22 minut) lub Doliny Chochołowskiej (pętla: 11,6 km, 4 godziny).
  • Trasa raczej nie nadaje się dla wózków dziecięcych, choć dużo zależy od pogody, determinacji i rodzaju wózka. Na upartego leśną drogą można jechać wózkiem na dużych kołach.
  • Na trasie nie ma schroniska, jedyna możliwość posilenia się lub skorzystania z WC, to restauracja przy parkingu.

Podziel się :)