Hala Kondratowa i Schronisko na Hali Kondratowej to wymagająca trasa, ale dostępna dla dzieci

Hala Kondratowa jest niezwykle malownicza, a położone na niej schronisko uchodzi za jedno z bardziej klimatycznych w całych Tatrach. Nie tylko ze względu na przepyszny piernik, ale także atmosferę miejsca i tamtejsze widoki. I choć trasa jest zdecydowanie bardziej wymagająca, niż do położonej po drodze Polany Kalatówki, to zdecydowanie warto podjąć to wyzwanie. Satysfakcja gwarantowana.

Trasa na Halę Kondratową jest dość zróżnicowana. Początkowo szlak idzie szerokim traktem prowadzącym do Hotelu Górskiego na Polanie Kalatówki, by później zmienić się w leśną ścieżkę trawersującą szczyt. Miejscami bywa dość niebezpiecznie, oczywiście w granicach rozsądku dla rodzin z dziećmi.

wycieczka z dziećmina Kalatówki Tatry Polskie

Podziel się :)

Jak daleko jest na Halę Kondratową?

Hala Kondratowa znajduje się wyżej i dalej od Kuźnic niż Polana Kalatówki. Najkrótsza trasa z Kuźnic do Schroniska PTTK na Hali Kondratowej w jedną stronę wynosi 3,4 km i 332 metrów przewyższenia. Jeśli pójdziemy odrobinę dłuższą drogą, idąc górą Polany Kalatówki tuż obok Hotelu Górskiego, mamy do pokonania 3,6 km (od Polany Kalatówki do Hali Kondratowej jest ok. 2 km). Trasa w jedną stronę powinna zająć około 1 h 49 minut.

Start z Kuźnic

Trasa prowadzi szeroką brukowaną drogą. W pewnym momencie, tuż za kasą TPN, szlak rozwidla się na dwa. Idąc w prawo brukowaną trasą, tzw. Drogą Brata Alberta, dotrzemy na górną część Polany Kalatówki, na której znajduje się Hotel Górski PTTK. Skręcając lekko w lewo wejdziemy w las, gdzie droga zamieni się w wąską leśną ścieżkę i poprowadzi nas na dolną częścią Polany Kalatówki. Oba szlaki łączą się na krańcu Polany. Zachęcamy, by obejść sprawdzić… oba, wybierając w jedną stronę trasę górą, a drugą dołem.

Naszym zdaniem idąc w górę na rozwidleniu dróg warto pójść najpierw dołem Polany Kalatówki. Po niespełna godzinie marszu nie jesteśmy jeszcze zmęczeni na tyle, by robić przystanek w Hotelu Górskim, czy na tutejszych tarasach widokowych. Inaczej sytuacja będzie wyglądać podczas schodzenia, kiedy warto obejść Polanę Kalatówki „górą” i zatrzymać się na odpoczynek.

Schronisko na Hali Kondratowej

Druga część trasy wiodąca na Halę Kondratową jest zdecydowanie węższa i trudniejsza, choć wciąż jest to jeden z łatwiejszych tatrzańskich szlaków. Trasa na Halę Kondratową, na której mieści się Schronisko PTTK Hala Kondratowa prowadzi świerkowym lasem po zboczu Kalackiej Turni. Schronisko PTTK Hala Kondratowa to najmniejsze schronisko w polskich Tatrach. Znajduje się na wysokości 1333 m n.p.m. W wybudowanym jeszcze w 1947-48 roku budynku znajduje się bufet, kilka stołów oraz kilkanaście miejsc noclegowych. Miejsce słynie z pysznego sernika i jest chętnie odwiedzane jako cel wędrówki pieszych, skiturowców, a także przystanek w drodze na Giewont. Przy dobrej widoczności spod budynku schroniska można podziwiać piękne panoramy na Kasprowy Wierch.

schronisko PTTK Kalatówka

Wędrówka na Halę Kondratową – informacje praktyczne w skrócie:

  • Porada! Do Kuźnic nie można dojechać swoim samochodem. Parkingi miejskie znajdują się w okolicy ronda. Stąd można dojść do Kuźnic pieszo – 2 km, podjechać busem (4 zł od osoby) lub taksówką (ok. 20 zł).
  • Hala Kondratowa leży na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Wstęp do parku jest płatny: 3 zł (ulgowy), 6 zł (normalny). W sprzedaży są także bilety 7-dniowe: 15 zł (ulgowy), 30 zł (normalny). Bilety można kupić w kasach przy wejściu na szlak albo online.
  • Trasa z Kuźnic z Kuźnic do Schroniska PTTK na Hali Kondratowej (zielonym szlakiem) w jedną stronę wynosi 3,4 km i 332 metrów przewyższenia. Dojście tam i z powrotem to ok. 3 godzin marszu.
  • Hala Kondratowa znajduje się za połową drogi na Giewont z Kuźnic. Stąd na szczyt jest jeszcze 2,5 km marszu i 577 m przewyższenia.
  • Na trasie znajdują się dwa schroniska – Hotel Górski Kalatówki i Schronisko na Hali Kondratowej. Toalety i restauracje znajdują się także w Kuźnicach.
  • Trasa nie nadaje się dla wózków dziecięcych.
schronisko PTTK Kalatówka