Polana Kalatówki i Hotel Górski PTTK – krótka trasa

Polana Kalatówki to jedna z propozycji na przyjemną wycieczkę z dziećmi w Tatrach. I choć szlak w większości prowadzi lasem nie zabraknie zachwytów i pięknych widoków. Przy odpowiedniej motywacji można wędrować tą trasą nawet z wózkiem dziecięcym. Polana Kalatówki może być celem samym w sobie, szczególnie w okresie kwitnięcia krokusów, a także przystankiem na drodze na Halę Kondratową, czy Giewont.

Na szlak wyruszamy z Kuźnic

Na Polanę Kalatówki oraz Halę Kondratową można dojść niebieskim szlakiem z Kuźnic – dzielnicy Zakopanego, w której znajduje się siedziba Tatrzańskiego Parku Narodowego, stacja kolei linowej na Kasprowy Wierch oraz rozejście szlaków. Prócz opisywanego kierunku można wyruszyć stąd zielonym szlakiem na Giewont, żółtym i niebieskim do Doliny Gąsienicowej lub zielonym na Nosal.

wycieczka z dziećmina Kalatówki Tatry Polskie

Podziel się :)

Jak daleko jest na Kalatówki?

Na wejście i zejście zielonym szlakiem z Kuźnic na Halę Kalatówki trzeba przeznaczyć około 1 godziny i 28 minut. Trasa w jedną stronę ma 1,6 km i 173 metrów przewyższenia (ok. 49 min.). Wędrując z dziećmi warto zarezerwować więcej czasu na tę wycieczkę. Trasa prowadzi szeroką brukowaną drogą. W pewnym momencie, tuż za kasą TPN, szlak rozwidla się na dwa. Idąc w prawo brukowaną trasą, tzw. Drogą Brata Alberta, dotrzemy na górną część Polany Kalatówki, na której znajduje się Hotel Górski PTTK. Skręcając lekko w lewo wejdziemy w las, gdzie droga zamieni się w wąską leśną ścieżkę i poprowadzi nas na dolną częścią Polany Kalatówki. Oba szlaki łączą się na krańcu Polany. Zachęcamy, by obejść sprawdzić… oba, wybierając w jedną stronę trasę górą, a drugą dołem.

Kalatówki z dziećmi

Położona na wysokości 1200 m n.p.m. Polana Kalatówki to jedno z najpiękniejszych i najpopularniejszych miejsc w Tatrach. Swoją popularność zawdzięcza stosunkowo przystępnej trasie dojścia, malowniczemu położeniu, a także faktowi, że wiosną rosną tu przepiękne krokusy. Z tarasów widokowych przy dobrej widoczności roztaczają się przepiękne widoki Kasprowy Wierch, stację przesiadkową na Myślenickich Turniach, a także na łąkę z szałasami pasterskimi, które do dziś wykorzystywane są do kulturowego wypasu owiec. Na Polanie Kalatówki znajduje się Hotel Górski PTTK wybudowany tuż przed wybuchem II Wojny Światowej, a w nim wypożyczalnia sprzętu (można wypożyczyć np. sanki), bufet oraz restauracja. Tuż obok hotelu zimą funkcjonuje wyciąg narciarski. Polana Kalatówki jest też świetnym punktem wypadowym na dalszą drogę niebieskim szlakiem na Halę Kondracką, Kopę Kondracką i Giewont lub czarnym do Doliny Białego i Sarnią Skałę.

Co zobaczyć w drodze na Halę Kondratową?

Na szlaku znajduje się kilka dodatkowych atrakcji. Jedną z nich jest dawna pustelnia Brata Alberta, w którym gościł m.in. Jan Paweł II. Można też odbić z niebieskiego szlaku w żółty i dojść do Klasztoru Albertynów na Śpiącej Górze (dodatkowe 40 min w dwie strony, powrót tym samym szlakiem).

schronisko PTTK Kalatówka

Wędrówka na Polanę Kalatówki – informacje praktyczne w skrócie

  • Porada! Do Kuźnic nie można dojechać swoim samochodem. Parkingi miejskie znajdują się w okolicy ronda. Stąd można dojść do Kuźnic pieszo – 2 km, podjechać busem (4 zł od osoby) lub taksówką (ok. 20 zł).
  • Polana Kalatówki leży na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Wstęp do parku jest płatny: 3 zł (ulgowy), 6 zł (normalny). W sprzedaży są także bilety 7-dniowe: 15 zł (ulgowy), 30 zł (normalny). Bilety można kupić w kasach przy wejściu na szlak, albo online.
  • Trasa z Kuźnic na Polanę Kalatówki (zielony szlak) w jedną stronę ma 1,6 km i 173 metrów przewyższenia. Na wejście i zejście trzeba przeznaczyć około 1 godziny i 28 minut.
  • Na końcu trasy znajduje się Hotel Górski Kalatówki, w którym jest bufet i restauracja, a także możliwość skorzystania z toalety. Toalety i restauracje znajdują się także w Kuźnicach.
  • Trasa do Hotelu Górskiego Kalatówki może być pokonana przez wózek dziecięcy na dużych kołach.